CEMAL GÖKTOPRAK
18alpder18@gmail.com
BAYRAMLAR NE KADAR TATLI KUTLANIRDI
02/07/2020

 

 Bayramlar ne kadar tatlı kutlanırdı Fıtra bayramı(şimdi şeker bayramı diye adını değiştirdiler) aslında fırta bayramı demek, Ramazan orucundan sonra nisaba malik olan evdeki arafe günü yanı bayram güneş doğmadan,doğan çocuğun da fıtrasını fakirlere verir onlarda ihtiyaçlarını giderir,neşe içinde bayram namazını kılarız.

Cami önünde kış olunca hava soğuksa bayram kış aylarına tesadüf ederse cami içinde bayramlaşırız, sonra ev gezmeleri başlar yaşlılar ziyaret edilir elleri öpülür,hatırları sorulur gönülleri hoş edilir.

Hele kurban bayramları bambaşka hisler,o gün kurbanlar kesilir,sığır kurbanı yedi kişi , altı kişi,beşkişi,dörtkişi,üçkişi,iki hatta bir kişi  bir sığırı kurban ederler.

Bu hayvanı bir hafta on gün öncesinden temiz gıdalarla beslerler Bayram gecesi bütün ortaklar  bir araya gelir kurbana kına yakılır,sabahleyin namazdan sonra ortaklardan evi müsait olan bir evde  kurban kesilir,koyun ve keçi kesenler ise kendi evlerinde kurbanını keser ciğerini ve yeteri kadar et katarak kavurma yaparlar.

Bütün köylüyü davet ederler her kurbana yetişemeyaceğimizden iki üç grup yaparız,mutlaka kur’an okumayı bilen birisi yemek duası yapar ve gittiği evde kur’anı kerim(aşr’ı şerif)okunur dua edilir neşe içinde herkesin gönlü hoş edilirdi.

El'an köyde bu adetimiz devam etmekte amma tabiki ekseriyet gurbette olduğundan eski neşemiz olmuyor.

Amma kadir bilen köyümüz halkı eski örf ve ananesini bağlı yinede köyü unutmayıp geliyorlar.

Hele arefe günleri kabir ziyaretlerimiz, ne kadar güzel.Allah bu adetlerimizi devam ettiren neslimizi eksik etmesin.

İman şuuru ve  mana kuvveti versin

Amin….

 Cemal GÖKTOPRAK

 

ŞUBAT 2013460 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ALPEREN MEHMET EFENDİ - 02/07/2020
ALPEREN MEHMET EFENDİ
KÖYÜMÜZÜN CAMİSİ - 02/07/2020
KÖYÜMÜZÜN CAMİSİ
BAŞLARKEN - 02/07/2020
BAŞLARKEN
GÖNÜL İSTERKİ - 02/07/2020
GÖNÜL İSTERKİ