AHMET LAFCI
alsaninsaat@hotmail.com
18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ YILDÖNÜMÜ
18/03/2021

 

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ YILDÖNÜMÜ

Bizler anlatılanlarla, duyumlarla öğrendik.

Şimdi teknoleji ve imkanlarla daha kapsamlı anlayabiliyoruz.

Filimler yapılıyor, kitaplar, romanlar yazılıyor, konferanslar, belgeseller, bizzatta gidip şehitlikleri ziyaret ederek öğreniyoruz.

Oralara gittiğimizde her türlü konfor hazırlanmış, yemek, içmek, sosyal tesisler en lüks arabalarla gidiyoruz ama çoğumuz bir, kaç saat içinde sıkılıyoruz.

Siz düşünün o günün şartlarında her türlü imkansızlığa, can korkusu var  çoğu zaten çocuk yaştalar.

Alpsarı köyümüzdende hem doğu , hemde batı cephelerine  yüzden fazla asker gidiyor bunlardan üç kişinin döndüğü söyleniyor diğerlerinin tamamı şehit oluyor.

Çoğu bekar olduğu için, yada çocukları olmadığı için isimleri unutuluyor.Evli olup çocukları olanlarda  yirmi civarındadır bunları çoğunu biliyoruz.

Köylülerimiz özellikle doğu cephesinden Çanakkaleye gecerken koleraya tutuluyorlar bir kısmı bugünkü Haydarpaşa numune hastanesinde şehit oluyor, bir kısmı  edirne kapı şehitliğinde, diğerleride değişik cephelerde şehit olmuşlar.

Çanakkale savaşlarından öncede  balkan savaşlarında köyümüzden çokca şehit ve gaziler olmuş bugün hala sağ olan Cemal Göktoprak hocanın anlatımı ile benim dedem sarı Ahmet 13 yıl balkanlarda askerlik yapmış.O yıllarda en az askerlik yapan 10 yıl yapmış.

Yine istiklal savaşındada köylülerimizden çok katılan olmuş şehit ve gaziler vardı.Bizler 1970,1980 li yıllarda bu kişilerden anılarını, yaşadıklarını dinledik.

İstanbul işgalindede özellikle kayıkcılarımız  çok önemli vazifeler yapmışlar.

Maalesef şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarına bugünde olduğu gibi gerekli yardımı, desteği gösterememişiz.Şehit çocuklarına, ailelerine destek, yardım yapılmamış yapılmadığı gibi bir çoğunun malına el koymuşlar.Çocukları çok sıkıntılar çekmiş sahiplenmemişler.

Şehitlerimizin kayıtları Çankırıdan ziyade Kastomonu ve İstanbuldan sevkiyat yapıldığı için oralarda olduğu söylenmektedir.Evli olmayan bekarlarında kayıtlarda fazla gözükmediği söylenmektedir.

Her evden bir yada birkaç şehidin olduğu bir köyümüz var.

Bugün yaşayanların hemen, hemen hepsinin bir dedesi bu savaşlarda şehit olmuş Allah onların şefaatine bizleri nail etsin.

Bizde dernek olarak 2009 yılından bu tarafa istanbulda Mart ayının ikinci haftası Mevlit okutup onları yad etmeye çalışıyoruz bu vesile ilede bir araya gelmeye çalışıyoruz.Malesef 2020 yılında pandemiden dolayı yapamadık bu yılda iki ay önce kuran okumalar,hatimler, yasinler ile özellikle hanım kardeşlerimiz hazırlandılar Bin’e yakın hatim yapıldı.İnşallah 20 Mart Cumartesi akşamı İstanbul Ünalan mahallesi Tepe üstü camide Akşam namazına müteakip mevlit okunup duası yapılacak.Yakında olupta katılmak isteyenler pandemi kurallarına uyarak katılabilir kadın, erkek farketmiyor.

Katılamayanlarda sosyal medyadan Faceboktan canlı yayından takip edebilir.

VATAN İÇİN CANINI VEREN AZİZ ŞEHİTLERİMİZE, GAZİLERİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN.

Saygılarımla

Ahmet Lafcı

18 Mart 2021182 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

2020 YILI DEĞERLENDİRMESİ - 01/01/2021
2020 YILI DEĞERLENDİRMESİ
EĞRİ GOCA - 27/10/2020
EĞRİ GOCA
GEÇMİŞİNİ HERKES MERAK EDER - 21/10/2020
GEÇMİŞİNİ HERKES MERAK EDER
GEÇMİŞİ BUGÜNÜN ŞARTLARI VE İMKANLARI İLE DEĞERLENDİRİP ÖYLE GÖRÜRSEK ÇOK YANILIRIZ. - 19/07/2020
GEÇMİŞİ BUGÜNÜN ŞARTLARI VE İMKANLARI İLE DEĞERLENDİRİP ÖYLE GÖRÜRSEK ÇOK YANILIRIZ.
DENİZSİZ KÖYÜN DENİZCİ ÇOCUKLARI - 11/07/2020
DENİZSİZ KÖYÜN DENİZCİ ÇOCUKLARI
PANDEMİ DENEN İLLET - 02/07/2020
PANDEMİ DENEN İLLET