Derneğe Aidat borcu olan üyelerimiz,Aidatlarınızı en kısa zamanda ödemenizi bekliyoruz.
Üye olmayanlarıda üye olmaya davet ediyoruz.

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

BARINMA VE KAZANCLARI

Barınma ve Kazançları

Sandalcılar bekâr odalarında barınırlar. Bir kısmı yazın iskeleye bağladığı sandalının içinde yatar, öğle yemeklerini sandallarının içinde yerlerdi. Bir olta edinip nöbette olmadıkları sıralar kendi nefisleri için balık tutanları pek enderdi. Gayetle para canlısı idiler, kazançları da çektikleri mihnetle denk değildir. 1963'de günde en çok 15 lira, ayda 500 lira kadar alabilmekte idiler.

Artık gedik usulü olmadığı halde aralarına bir yabancı karışıp bu iki iskele arasında sandalcılık yapamaz, barındırmazlar. Aralarından şerir çıkmaz; para canlısı oldukları halde hırsızlık veya herhangi bir edepsizlik yapanları görülmemiştir, sarhoşları yoktur.

Kadıköy-Haydarpaşa arasının Çankırılı sandalcıların tamamı sıhhatli idiler. Güçlü-kuvvetli, fakat hareketli, çalak, uçarlı, koşarlı değildirler.

Kadıköy'deki iskeleleri, denizden bakıldığına göre, vapur iskelesinin sol tarafında kalan rıhtımdadır. Rıhtımın öbür tarafında 1963 de Kadıköy Nikâh Dairesi olan eski İnci Gazinosu'nun yanında bir sandal çekek (park) yerleri, kızakları vardır.

İstanbul'dan Kadıköy'üne gelen vapurlardan yolcular çıkarken: "Haydi Haydarpaşa'ya! Haydarpaşa'ya!" diye bağrışmaları da iskele başının, rıhtım boyunun alışılmış sesi, nağmesidir.

AHMET LAFCI

 

OCAK 2012


Yorumlar - Yorum Yaz