SİTEMİZDE HER GÜN GÜNCELLEŞMELER VARDIR. SİTEMİZİ HER GÜN EN AZ BİR DEFA TIKLAYIN VE BAŞKALARINA TAVSİYE EDEREK REYTİNGİNİN YÜKSELMESİNE KATKI SAĞLAYIN.NE KADAR ÇOK ZİYARET EDİLİRSE SİTEMİZİN DEĞERİ ARTACAK VE  REKLAM ALACAĞIZ.

İNLER (KAYAMEZARLARI)

İNLER (KAYAMEZARLARI)

 

İNLER (KAYAMEZARLARI)

 

 

Köyümüzde İnler (Genel Olarakda Kaya Mezarları Denmektedir) Yazının Altında Dip Not Olarakta Belirtildiği Gibi Romalılardan Kalmadır.

Göletin Üst Tarafındadır

1990 Lı Yıllara Kadar Genel Olarak Yağmurlu Havalarda Hayvan Ve İnsanların Sığınak Olarak Kullandığı Bu Yerler Göç Olduğundan Ve Hayvancılığın Bitmesinden  Dolayı Kullanılamıyordu.

İnlerin Olduğu Bölgeye Köy Hizmetleri Taş Kırma Şantiyesi Kurmuştur.

Şantiye Bölgesi Çok Hor Kullanılmış Ve Bölgenin Doğal Dokusu Bozulmuştur.

Bu Bölgedeki Yüzyıllardır Bulunan İnler Bilincsizce Depo Olarak Kullanılmış Ve Zarar Verilmiştir.

Araç Lastikleri Yağ Varilleri Stok Yapılmış.

Yinede Köye Gidenlerin Özellikle Gençlrin Gidip Görmesi Gerekir.

 Not:Milattan Önce Üçüncü Yüzyıldan İtibaren Korgun' Un Da İçinde Bulunduğu Bölge Hititlerin Yerleşim Alanı İçinde Kalmıştır. M.Ö. 64;Te Romalı;Lar Bölgeye Egemen Olmuşlar Ve Bu Durum On Birinci Yüzyıla Kadar Sürmüştür. Bugün, İlçe Toprakları Üzerinde Alpsarı Ve Ildızım Köyleri Yakınlarında Romalılar Döneminden Kalma Mezarlık Alanlarına Rastlanmaktadır. 

 

AHMET LAFCI’NIN  ÖNERİSİ

 

Çankırı Civarında Böyle Bir Tarihi Eserin Olmadığını Düşünüyorum Üstelik İnlerle Alpsarı Göleti İç İçedir Çankırı Valiliği Buraların  Resterasyonunu Yaparak Turizime Açabilir.

Üstelik Maddi Olarakta Çok Büyük Harcama Yapılmasına Gerek Yok Temizlik İşleri Ve Yürüme Yolları Yapılırsa Yeterlidir.

Gerekli Enerji Ve Ulaşım İçin Yollar Hazırdır.

Ulaşım Bakımındanda Çok Büyük Problem Yoktur.

Çankırı Belediyeside En Azından Cumartesi Pazar Günleri Sabah Akşam Otobüs Seferleri Koyarak Hem Çankırı Halkının Nefes Alacağı Ve Gidip Geleceği İmkanı Sağlamış Olur Hemde Çankırıya Çok Yakın Olan Bu Tesis Ve Eserlerin Kullanılmasını Sağlamış Olur.

 

HAZIRLAYAN

AHMET LAFCI

alsaninsaat@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Yorumlar - Yorum Yaz