Derneğe Aidat borcu olan üyelerimiz,Aidatlarınızı en kısa zamanda ödemenizi bekliyoruz.
Üye olmayanlarıda üye olmaya davet ediyoruz.

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

HAYDARPAŞA SANDALLARI İLE KADIKÖY'E YOLCULUK ETMEK

Yaz aylarında çocukluğumuzun neşe kaynağı idi Haydarpaşa Sandalları ile Kadıköy'e yolculuk etmek. Sandalcının küreği ile beraber dalardı mavi derinliklere ellerimiz. Dalgalı günlerde bir denge aracına dönüşürdü sandal iskelesine dayanan kürekler. Kadıköy'e sandalcı biran evvel ulaşmayı biz ise bu yolculuğun bitmemesini isterdik.

 Sandaldan inilince "anne beni parka götür" sızlanmaları başlardı. Moda parkındaki bir kaydırak, bir salıncak bir de tahterevalli idi bizi çocukça sevince boğan.

 Haydarpaşa'da çalışan aile büyüklerimiz yine yaz aylarında öğlen tatillerinde akşam iş çıkışlarında kiraladıkları sandallarda sefa sürer açık denizde yüzerlerdi.

 Osmanlı dönemi Kadıköy iskelesi kayıkçılar

Ogün merak etmedik bu küreklere asılan emekçileri kimdiler nerelerden geldiler. Ne kadar devam edecek bu meslek yaşamları. Bu gün Haydarpaşa'da onlardan kalan sandal iskelesinin merdivenlerinde oturup hayallere dalan gençlerde farkında değiller sanırımİstanbul'un en eski ulaşım aracının durağına izinsiz park ettiklerinden.

Farkında olalım geçmişi hatırlayalım diyerek belleğimizde kalanlarla , ulaşabildiğimiz belge ve bilgilerle Haydarpaşa'nın sandalcılarını sizlere aktaralım istedik.

 1990'li yılların başına kadar Haydarpaşa ile Kadıköy iskeleleri arasında işleyen sandalcıların hepsi Çankırı'nın Alpsarı köyündendi. İstanbul iskelelerinde kayıkçılık, sonradan sandalcılık eskiden gedik usulüne bağlı idi. Gediklerde kayıkların sayısı dondurularak tespit edilmiştir. Bir fazla bir eksik olmaz. Her iskeleye işleyen kayıkçılar, ya şehir uşağı olur yahut ki taşradan gelmiş bekâr uşaklarıise aynı kasaba, hatta aynı köy halkından olurdu

 Sultan Aziz Vakfı

Şirketi Hayriye vapurlarının hayatımıza girmeden önce çalışan Pazar kayıklarının birde vakfedilmiş olanları vardı. Devrin ileri gelen devlet adamları ve zenginler oturdukları semtlerde ya da başka semtlerde kayığı az olan iskelelere bir veya iki kayığı vakfederler, bunların gelirleri hayır işlerine harcanırdı.Haydarpaşa Kadıköy arasındaki kayıkçılığın başlamasında da vakfedilmiş kayıklar bulunduğu söylenmektedir.

Şirket-i Hayriye ileİdare-i Aziziye adı ile Devlet Deniz Yolları limanda vapur işletmeye başladığızamana kadar Kadıköy iskelesinde kayıkçılık Rumların elinde idi.

 Vapurların işletilmeye başlanması ve Boğaziçi hattı Şirket-i Hayriye'ye; Adalar, Kadıköy, Yeşilköy ve Pendik hatları da İdare-i Aziziye'ye verilince, Kadıköy-İstanbul arasıkayıkçılık mesleği büyük bir buhran geçirir.

Vapuru kaçıran müşteriler bile kayık ile İstanbul'a gitmek yerine diğer vapuru beklemeyi tercih eder oldular. Bu nedenle de Rum kayıkçıların hepsi Kadıköy'de başka sahalarda iş tuttular.

 KAYNAK:http://kentvedemiryolu.com/

 HAZIRLAYAN

AHMET LAFCI

 alsaninsaat@hotmail.com

 


Yorumlar - Yorum Yaz